Becslések szerint minden hatodik ember valamilyen mértékű halláscsökkenéssel rendelkezik, amely nagy mértékben befolyásolhatja életminőségét. Testünk többi részéhez hasonlóan a hallórendszerünk is elhasználódik a kor előrehaladtával.
A halláscsökkenésnek számtalan jele lehet. A tünetek észlelése esetén feltétlenül érdemes szakorvoshoz fordulni és kivizsgáltatni az okait és a károsodás mértékét. Jól képzett és tapasztalt szakembereinknek, illetve a legmodernebb vizsgálati berendezéseinknek köszönhetően meg tudjuk szüntetni a problémát vagy lényegesen javítani a halláson.
Vezetéses halláscsökkenés
A vezetéses halláscsökkenés oka az, hogy a hangok a külső fülben vagy a középfülben található mechanikus akadályok miatt nem tudnak eljutni a belső fülbe. Akár csak az egyik, akár mindkét fül érintett, az ilyen típusú hallásvesztésben szenvedő személy halkan, illetve torzulva hallja a hangokat. A vezetéses hallásvesztés kiváltó okai a következők lehetnek:
-
Felgyülemlett fülzsír
-
Folyadék felhalmozódása a középfülben
-
A középfül fertőzése
-
A dobhártya károsodása, átszakadása
-
A hallójáratba került idegen testek
-
Abnormális csontnövekedés a középfülben (otoszklerózis)
A halláscsökkenésnek ez a fajtája gyakran csak átmeneti jellegű, és sokszor gyógyszeres kezeléssel vagy orvosi beavatkozás segítségével kezelhető. Tartósan fennálló probléma esetén szakembereink egy megfelelően megválasztott hallókészülék segítségével nagyon sokat tudnak javítani a hallásélményen javítva ezzel a páciens életminőségét.
Idegi hallásvesztés
Ez a leggyakoribb előfordulási formája a halláscsökkenésnek. Az idegi hallásvesztést a belső fülben található úgynevezett szőrsejtek károsodása, illetve elhalása idézi elő. A szőrsejtek felelősek az információ agy felé történő közvetítésérért, ezért a sérülésének következtében a fül nem képes a hangokat megfelelően érzékelni.
A kialakulásának lehetséges okai:
-
Öregedés
-
Zajártalom
-
Fejsérülés
-
Érellátási zavar
-
Tartós magas vérnyomás
-
Cukorbetegség
-
A hallóideget és a belső fület érintő vírusos fertőzések
-
Gyógyszerek mellékhatása
-
Genetikai öröklődés
Az esetek túlnyomó részében az idegi hallásvesztés oka a természetes öregedési folyamat. A halláscsökkenésnek ez a fajtája a beszédértést nehezíti. Az érintett nem, vagy nagyon nehezen ismeri fel a szavakat. A folyamat fokozatosan alakul ki, egyre nehezebben különíti el a beszédet a háttérzajtól, egyre nehezebben hallja meg a magas frekvenciájú hangokat, mint például a madárcsicsergést, és idővel már az emberi beszédet is nehezen érti meg. A hallásvesztés ebben az esetben maradandó, és általában mindkét fület érinti. A hallás a legtöbb esetben a megfelelően kiválasztott hallókészülék segítségével jelentősen javítható.
Kevert típusú hallásvesztés
A kevert típusú hallásvesztés a vezetéses és az idegi halláscsökkenésnek a kombinációja, és általában a külső-, a belső-, és a középfület is érinti. Ennek gyógyítása orvosi kezeléssel és hallókészülék használatának együttesével történik.
Vegye fel Munkatársainkkal a kapcsolatot!
Dr. Bender Edit
Rendelési ideje: Hétfőn: 13:00-15:00